Něco o BJD panenkách

1. července 2012 v 21:30
BJD panenky (Ball jointed dolls) jsou panenky, které mají části těla (hlavu, končetiny i trup) spojené kulovitými klouby. Klouby jsou vzájemně propojené pevnou gumou. Tento mechanismus zajišťuje, že panenka zůstává v nastavené pozici a je v ní schopná i stát.
Původní hisotrie kloubových panenek sahá až do doby Řecka a Říma. Moderní historie nachází hlavní zdroj v Japonsku, kde japonští umělci, ovlivněni německým umělcem Bellmererm, navázali na začátku 20. století na bohaté tradice japonských panenek a začali vytvářet kloubové panenky s plně pohyblivým tělem. Tyto panenky byly vytvářeny jako umělecká díla a často byly až 120 cm vysoké.
První moderní BJD panenky pro komerční použití začala v roce 1999 vyrábět společnost Volks. Postupně se k ní přidávaly další společnosti v Japonsku, Korei a Číně. Panenky byly ovlivněny stylem "anime" a na mnoha v současnosti prodávaných panenkách je tento styl stále vidět. Některé společnosti již ale vytvářejí vlastní vzhled od "normálně" líbivých až po velmi extravagantní.
Panenky jsou vyráběny z resinu, což je druh platu, strukturou podobný porcelánu, ale méně křehký. Panenky se vyrábějí na zakázku. Při objednání je možné si vybrat např. barvu pleti, pohlaví nebo namalování obličeje. Mají vyměnitelné oči, paruku, v některých případech i uši (normální, špičaté) nebo další části těla.
Panenky se nabízejí v různých velikostech, většinou ve třech základních kategoriích
  • SD - neboli 1/3 (vychází z poměru velikosti panenky k lidskému tělu) - od cca 55 cm do 70 cm
  • MSD - neboli 1/4 - od cca 38 cm do 50 cm
  • YSD - neboli 1/6 - kolem 27 cm

Kromě typických BJD panenek, které jsou inspirovány anime a většinou proporcemi odpovídají dětem od 12 do 17 let, patří mezi BJD i některé další,
  • BJD fashion - jejich proporce i obliček odpovídá spíše modelkám (vysoké a štíhlé tělo, dospělý obličej) a nabízejí se nejčastěji ve dvou velikostech - 12" (velikost jako Barbie) a 16" (typická velikost 1/4 BJD)
  • BJD fantasy - inspirované různými pohádkovými nebo fantasy bytosmi (elfové, kentauři, dryády apod.)
  • další BJD - ne zcela typické panenky, vyráběné společnostmi, běžně zaměřenými na jiné typy panenek
Do poslední skupiny patří např. společnost Wilde Imagination (patří pod hlavičku Tonner), která vyrábí BJD panenku z řady Evangeline. Panenka je vyrobená z klasického resinu (na rozdíl od vinylových verzí), ale má o něco menší pohyblivost než klasické BJD a je nabízena vždy kompletní, oblečená v různých kreacích, bez možnosti vybírat oči nebo vlasy. Další BJD panenkou je nově panenka z řady Ellowyne. Tato verze resinové panenky je již velmi dobře propracovaná. Prodává se, stejně jako Evangeline s kompletním oblečením, botami a parukou.
Podobná je i panenka Delilah Noir od autorky Ashton Drake (rovněž pod hlavičkou Tonner).

Panenky Ellowyne a Evangeline

Tyto panenky pocházejí od společnosti Wilde Imagination. Vzhledem ke svému vybavení a zaměření je možné je řadit spíše mezi Fashion panenky, i když ani jedna z nich nemá klasické fashion proporce. Obě řady panenek se ale vyrábějí pouze v pár verzích a jsou dodávány oblečené, buď s parukou nebo vsazenými vlasy, s namalovanýma nebo skleněnýma očima.
V obou řadách vyrábí společnost verzi vinylovou (z tvrdého plastu, podobně jako tonner panenky) a verzi resinovou (z klasického resinu).
U Ellowyne jsou obě verze stejně velké (16"), liší se ale konstrukcí. Vinylová verze je kloubová. Resinová verze je konstruovaná jako standardní BJD, je již hodně propracovaná a má double jointed klouby.
U Evangeline je starší vinylová verze menší (pouze 17"), ale konstrukčně je řešená jako BJD, i když kvalita kloubů dost pokulhává. Nová vinylová verze (od roku 2012) je konstruovaná kloubově, ale konstrukce kloubů vychází z tvarů kloubů BJD. Resinová verze má klasickou BJD konstrukci, ale kvalita je o něco horší než u standardních BJD.
Resinové verze jsou vždy parukové a mají i vyměnitelné oči.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jadvinka | Web | 3. července 2012 v 20:59 | Reagovat

super to tu máte holky určitě si vás uložím a budu navštěvovat,blogů o BJD mnoho není a tak mám radost z každého nového

2 Růža | E-mail | Web | 30. září 2016 v 16:08 | Reagovat

Líbí se mi u vás a také si vás přidám do oblíbených. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama